Statystyki biją na alarm. Ponad 20% polaków poniżej 65-go roku życia umiera przedwcześnie na choroby układu sercowo-naczyniowego. Udar mózgu i zawał serca plasują się na drugim miejscu zaraz po nowotworach. Zawał serca u kobiet może dawać mniej typowe objawy, które opóźniają właściwe leczenie.
Zawał serca definicja
Zawał serca, inaczej ostry zespół wieńcowy, to nagłe niedokrwienie mięśnia sercowego, powstałe na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej. Zamknięcie naczynia, które zaopatruje mięsień w tlen i składniki odżywcze skutkuje martwicą. Serce ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.
Objawy zawału serca u kobiet i mężczyzn
- Silny, rozlewający ból w klatce piersiowej, zlokalizowany za mostkiem, opisywany jako gniotący i piekący. Może promieniować do lewej ręki i żuchwy. Trwa więcej niż 20 minut.
- Uczucie duszności. Osoba z zawałem serca instynktownie przybiera wysoką pozycję siedzącą.
- Narastający lęk i panika. Osoby, które przeżyły zawał serca opisują go jako najgorszy lęk w swoim życiu.
- Oprócz tego mogą wystąpić dodatkowo omdlenia, nudności, zawroty głowy.
Maska brzuszna zawału serca u kobiet
Czasem zawał serca u kobiet może dawać mniej typowe, niecharakterystyczne objawy sugerujące problemy żołądkowo-jelitowe. Ból jest wtedy zlokalizowany w nadbrzuszu pod prawym łukiem żebrowym. Towarzyszą mu nudności i wymioty. Tak “zamaskowany” zawał jest często początkowo mylony z niestrawnością, kamicą żółciową, kolką jelitową lub ze zwyczajnym zatruciem pokarmowym.
Maska brzuszna zawału serca nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Te dość nietypowe objawy niedokrwienia mięśnia sercowego występują również u mężczyzn, choć rzadziej. Mają one ścisły związek z jego lokalizacją. Zawał dolnej ściany mięśnia sercowego może naśladować problemy ze strony układu pokarmowego.
Jakie badania mogą wykryć maskę brzuszną zawału serca?
Pierwszym, podstawowym badaniem w przypadku podejrzenia zawału serca jest badanie EKG. Elektrokardiografia pozwala wychwycić charakterystyczny dla tej choroby zapis, m.in. uniesienie lub obniżenie odcinka ST. Oprócz tego daje ogólny pogląd, co do miejsca i rozległości niedokrwienia.
Drugim istotnym badaniem jest oznaczenie stężenia troponiny I, T oraz CK-MB w surowicy krwi. Są to tzw. biomarkery martwicy mięśnia sercowego.
Objawy zawału serca u kobiet mogą być niespecyficzne. Przyznajmy, że nie jeździmy do szpitala z każdym jednym zatruciem pokarmowym. Nudności, wymioty i ból nadbrzusza wynikają najczęściej ze zwykłej niestrawności, dlatego złe samopoczucie może zostać zbagatelizowane. Warto wiedzieć, czy jest się w grupie ryzyka wystąpienia zawału serca, co pozwoli zachować czujność.
Najbardziej narażone są osoby z miażdżycą, ponieważ to właśnie blaszka miażdżycowa odpowiada za zamknięcie światła tętnicy wieńcowej. Miażdżyca nie pojawia się nagle. Pracujemy na to wiele lat niewłaściwą dietą pełną potraw podwyższających cholesterol.
Czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest również otyłość, nieleczone nadciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów.
Na wszystkie te czynniki mamy wpływ, dlatego nie pozwól umrzeć Twojemu sercu i może nawet już dziś możesz zacząć zmieniać swoje życie na lepsze. Pamiętaj, że masz dla kogo żyć, a ten ktoś na pewno chce, aby Twoje serce biło dla niego jak najdłużej.
Dowiedz się więcej:
https://www.polocard.pl/content/dam/cf-consumer-healthcare/bp-polocard/pl_PL/pdf/statystyka_umieralnosci_w_wyniku_chuk.pdf
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/134/original/Strony_od_MpD_2010_08-6.pdf?1467970175