Rytuał saunowania praktykowano setki lat temu – znali go starożytni rzymianie, finowie i królowie Polski. Dziś chodzimy do sauny głównie w celach relaksacyjnych. Wystarczy kilka seansów, aby odczuć jej dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zarówno sauna sucha, jak i parowa, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z saunowaniem, koniecznie przeczytaj, jak prawidłowo korzystać z sauny fińskiej i rzymskiej.

Co daje korzystanie z sauny

Codzienne korzystanie z sauny zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze aż o 46%. Dowiedli tego finlandzcy naukowcy, którzy przez 25 lat badali grupę 1,6 tys. zdrowych mężczyzn zażywających kąpieli cieplnych w saunie z różną częstotliwością. W trakcie tych długich badań naukowych ponad 15% ochotników zachorowało na nadciśnienie tętnicze. Wśród nich największy odsetek stanowili mężczyźni, którzy saunowali najrzadziej – średnio raz w tygodniu. Najmniej chorych na nadciśnienie tętnicze było w grupie ochotników uczęszczających na saunę 5-7 razy w tygodniu [1].

Regularne wizyty w saunie sprzyjają budowaniu odporności. Wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu zmusza organizm do intensywnego pocenia się, co sprzyja usunięciu nagromadzonych toksyn. Takie oczyszczanie nie pozostaje bez wpływu na stan skóry – sauna poprawia koloryt i przywraca witalność.

Potreningowe sesje w saunie przyspieszają regenerację mięśni po dużym wysiłku.

Oprócz oczywistych prozdrowotnych korzyści z kąpieli w saunie, warto jeszcze wspomnieć o stosowaniu saunowania jako zabiegu wspomagającego leczenie RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów), fibromialgii, astmy oskrzelowej i depresji.

Jak korzystać z sauny suchej i mokrej? Podstawowe zasady

Intensywne pocenie się w saunie prowadzi do utraty płynów – nawet 0,5 – 1,5 litra wody w trakcie trzech sesji, dlatego zaleca się, aby tę ilość uzupełniać przed, w trakcie i po saunowaniu. Wchodzenie do sauny jest przeciwwskazane na czczo oraz od razu po obfitym posiłku. Należy całkowicie zrezygnować z seansu, jeśli jesteśmy po spożyciu alkoholu.

Ważne, aby przyzwyczajanie organizmu do wysokiej temperatury w pomieszczeniu następowało stopniowo – najpierw bardzo krótko, dopiero później można wydłużać sesje. Ma to na celu minimalizację ewentualnych efektów niepożądanych, tj. udaru cieplnego z przegrania, zaburzeń elektrolitowych z odwodnienia, omdleń związanych z nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi.

Do sauny wchodzimy bez biżuterii, soczewek kontaktowych i bez ubrania. To ostatnie nie jest tak do końca oczywiste dla wszystkich użytkowników sauny. Na pewno każdy z nas zastanawiał się, jak korzystać z sauny: w ubraniu czy bez? Otóż, kostium kąpielowy zaburza pełne oczyszczanie organizmu. Oddychanie skóry, okrytej materiałem jest mniej efektywne niż w przypadku całkowitej nagości.

Ze względów higienicznych do sauny warto zabrać ręcznik, na którym można usiąść oraz klapki.

Korzystanie z sauny krok po kroku

Standardowy rytuał saunowania składa się z trzech sesji. Przed wejściem do sauny należy obmyć i wysuszyć ciało.

W ramach adaptacji pierwsze wejście może trwać kilka minut – jest to bardzo indywidualna kwestia zależna od preferencji i stanu zdrowia. Tutaj najistotniejszy jest maksymalny czas trwania sesji, który nie powinien przekraczać 15 minut. Co ważne, im wyżej usiądziemy w saunie, tym goręcej. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności siadamy na najniższej ławeczce.

Po upływie czasu przeznaczonego na pierwsze wejście zaleca się schładzanie w postaci letniego prysznica. Temperaturę wody w trakcie schładzania należy obniżać stopniowo.

Trzecim, ostatnim etapem sesji jest kilkunastominutowy odpoczynek w zacisznym, przeznaczonym do tego miejscu.

Całość powtarzamy trzykrotnie, choć oczywiście można więcej razy, jeśli pozwala na to czas i samopoczucie.

Źródło:

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/aktualnosci/172795,ryzyko-nadcisnienia-mniejsze-u-amatorow-sauny

https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-cieplem/125937,sauna-i-kapiele-parowe