Mole spożywcze, nazywane także ćmami spożywczymi, to owady żerujące w sypkich produktach spożywczych. Najczęściej zagnieżdżają się w mące, płatkach, suszonych owocach, orzechach, makaronie a nawet w przyprawach. Najczęściej przynosimy je do domu w jednym z tych produktów, z którego rozprzestrzeniają się na resztę żywności.

Jak rozpoznać mole spożywcze?

Mole spożywcze mają różne stadia rozwoju, w których przybierają różne postacie. Z jaj, które znajdują się w sypkiej żywności wykluwają się białe gąsienice. Zarówno jaja, jak i gąsienice można zauważyć gołym okiem. Cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. pajęczynki w produkcie, w którym żerują owady. Mole spożywcze potrafią bez problemu przedostać się przez fabrycznie zamknięte opakowania. Do życia potrzeba im niewiele. Są odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. W niesprzyjających warunkach potrafią wpaść w stan przypominający hibernację i w ten sposób przeczekać, aż nadejdą lepsze czasy. 

W kuchni zainfekowanej molami spożywczymi można znaleźć malutkie kokony, charakterystyczne dla stadium poczwarki mola kuchennego. Kokony umiejscowione są w ukrytych i niezbyt widocznych zakamarkach – szczeliny półek, zagięcia opakowań. W procesie przepoczwarczenia z kokonu wychodzi dorosły motyl, tzw. ćma spożywcza zbliżona wyglądem do ćmy nocnej, ale nieco mniejsza. Ćmy uaktywniają się w nocy. Nie żerują na żywności, ale składają jaja, przez co cykl życia mola spożywczego rozpoczyna się od nowa. 

Czy mole spożywcze szkodzą zdrowiu?

Spożywanie żywności, w której zalęgły się mole spożywcze może prowadzić do zakażeń w obrębie układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, a także do rozwoju grzybicy i jej konsekwencji. Szczególnie narażone są osoby z upośledzeniem odporności. 

Co na mole kuchenne – jak się ich pozbyć z kuchni? 

Domowe sposoby na mole spożywcze zazwyczaj są dość skuteczne. Oto krótki przewodnik krok po kroku, jak zlikwidować nieproszonych gości:

  1. Wyrzuć żywność, w której zalęgły się mole – rozpoznasz ją po charakterystycznej lepkiej pajęczynce. Jaja i larwy są widoczne gołym okiem. 
  2. Szafki i pojemniki na żywność umyj ciepłą wodą z mydłem i z octem. Warto skorzystać z pojemnika ze spryskiwaczem, ale mikstura myjąca trafiła do wszystkich szpar w szafkach kuchennych. 
  3. Po wyczyszczeniu szafek i szuflad wysusz je suszarką do włosów – mole tego bardzo nie lubią. 
  4. W okolicach żywności, w której chętnie lęgną się mole, połóż liście laurowe – mają właściwości odstraszające. 
  5. Podobnie jest w przypadku aromatu waniliowego, którego nie znoszą podobnie jak wyżej wymienionych liści laurowych. Wystarczy włożyć do szafek kuchennych watę skropioną tym aromatem. 
  6. W newralgicznych miejscach przyklej pułapki na mole, do których przylepiają się latające ćmy spożywcze. Uniemożliwia to dalsze składanie jaj. 

Pozbycie się moli to proces, w którym należy zadbać o wyeliminowanie każdej formy mola – od jaja do ćmy. Wymaga cierpliwości i dokładności. Na szczęście domowe sposoby na mole spożywcze są wystarczające. 

Powodzenia!