Jeśli jesteś ojcem córki, powinieneś niezwłocznie zapoznać się z poniższymi wynikami badań. Oto najciekawsze fakty naukowe o ojcostwie. Ach, ci naukowcy, potrafią zaskoczyć, prawda?

Im więcej prac domowych wykonujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja córka zostanie kiedyś panią prezes

Badacze z Uniwersytetu British Columbia przebadali dużą grupę rodziców i ich dzieci. Wyniki były jednoznaczne: podział ról w rodzinie w przypadku wykonywania prac domowych wpływa na kształtowanie aspiracji córek. Dziewczynki, których ojcowie byli zaangażowani w prowadzenie domu, w życiu dorosłym osiągnęły karierę na dobrze opłacanych stanowiskach.

Przeciętne życie ojca córki jest dłuższe

Tym razem zabłysnęli naukowcy z Polski. Badanie przeprowadzono 17 lat temu wśród ludności wiejskiej. Jak się okazuje, ojcowie córek żyją o 74 tygodnie dłużej niż ojcowie synów.

Niestety wyniki badania są mniej optymistyczne dla matek. W ich przypadku każde dziecko, niezależnie od jego płci, skraca życie aż o 95 tygodni.

Dziewczynki przejawiają więcej cech ojca niż matki

Oczywiście jeśli chodzi o aspekt genetyczny, tutaj nie ma dyskusji – każde dziecko dziedziczy po równo. Natomiast dopiero z czasem widać, które cechy się uwypuklają bardziej, a które mniej. Według badaczy z Uniwersytetu w Karolinie Północnej w przypadku córek, cechy odziedziczone po ojcach ujawniają się wyraźniej niż te przekazane przez matki.

Fakty naukowe o ojcostwie

To niesamowite, że ktoś podjął się takich badań. Przyznaję, że powyższe fakty naukowe o ojcostwie wprawiają w osłupienie. Może nie zmienią zbyt wiele w życiu żadnego taty, ale dają do myślenia, szczególnie ten pierwszy. Pamiętaj, odkurzając dywan i wstawiając pranie, masz realny wpływ na przyszłość swojej córki. Ojcostwo to wyzwanie i przygoda życia – tak jak każdy, czasem możesz być zmęczony, sfrustrowany, zirytowany. Przypomnij sobie wtedy, że i tak będziesz żyć dłużej o 74 tygodnie x ilość córek.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16634019

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150302123253.htm

https://news.ubc.ca/2014/05/28/dads-who-do-chores-bolster-daughters-aspiration