Jeśli szukasz informacji, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki, to znaczy, że wyczerpałaś już wszystkie możliwe domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika z tłuszczu i przypaleń. Czyszczenie piekarnika po każdym użyciu jest możliwe tylko w świcie idealnym. W tym prawdziwym po prostu nie mamy czasu na usuwanie zabrudzeń w piekarniku na bieżąco, przez co staje się to później niewdzięczną i trudną pracą. Zapieczony tłuszcz w piekarniku bardzo trudno usunąć, dlatego czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pozwala na usunięcie opornych i starych zabrudzeń oraz przypalonego tłuszczu w bardzo brudnym piekarniku.

Krok po kroku, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem tabletką do zmywarki:

  • Krok 1: Nagrzej piekarnik do temperatury 100 stopni C.
  • Krok 2: W tym czasie przygotuj naczynie żaroodporne z tabletką do zmywarki, zalaną gorącą wodą na tyle, aby przykryć tabletkę.
  • Krok 3: Umieść naczynie z rozpuszczającą się we wrzątku tabletką w nagrzanym piekarniku nastawionym na 100 stopni C.
  • Krok 4: Po upływie 2 godzin wyłącz piekarnik i wyjmij naczynie żaroodporne.
  • Krok 5: Wytrzyj wnętrze piekarnika wilgotną gąbką. Zrób to kilkukrotnie i dokładnie, aby pozbyć się chemii z tabletki, która osiadła na wewnętrznych ściankach piekarnika.

Tym sposobem już wiesz, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki. Jest to bajecznie proste, prawda? Znałaś ten sposób? Podobnie postępujesz w sytuacji, gdy chodzi o czyszczenie blachy tabletką do zmywarki – jak to mówią, masz szansę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Dlaczego czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarek jest skuteczne?

Czyszczenie piekarnika za pomocą tabletki do zmywarki jest skuteczne, ponieważ tabletki do zmywarki zawierają składniki, które są dobrze znane ze swoich właściwości czyszczących i usuwających tłuszcz. Zawierają mieszankę detergentów, środków wybielających, enzymów i innych substancji chemicznych, które są przeznaczone do usuwania resztek jedzenia, tłuszczu i zabrudzeń z naczyń w zmywarce, a więc powinny poradzić sobie z podobnymi zabrudzeniami w piekarniku.

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które szukają sposobu na to, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania.

Czy mycie piekarnika tabletką do zmywarki jest bezpieczne?

Skoro już wiesz, jak wygląda czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki, na pewno nasuwa Ci się pytanie, czy jest to bezpieczne? W końcu w sieci można znaleźć bardzo dużo różnych patentów na sprzątanie domowych sprzętów, ale czy niosą one ze sobą ryzyko ich uszkodzenia?

Jeśli zamierzasz wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu tabletką od zmywarki, musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. To, że jest skuteczna, to jedno, ale czy czyszczenie piekarnika w ten sposób może mieć negatywny wpływ na zdrowie i żywotność sprzętu?

Otóż, to rozwiązanie nie jest zalecane przez producentów sprzętu AGD. Składniki zawarte w tabletkach do zmywarki nie są dostosowane do czyszczenia piekarników i mogą powodować uszkodzenia powierzchni, a także pozostawić niebezpieczne resztki, które mogą wpłynąć na jakość przygotowywanych potraw. Dlatego pamiętaj, robisz to na własną odpowiedzialność, a szczególną uwagę należy poświęcić ostatniemu krokowi – czyli dokładnemu usunięciu chemii powstałej z roztworu tabletki i wody, która osiadła na wewnętrznych powierzchniach piekarnika.

Jednak nie chcę chemii – jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

Jeśli nie chcesz używać kostek do zmywarki do mycia piekarnika, możesz zrobić to dedykowanym do tego detergentem. Natomiast w przypadku, kiedy zależy Ci, aby było to czyszczenie piekarnika domowymi sposobami, bazującymi na naturalnych składnikach, postaw na sodę oczyszczoną, ocet bądź samą parę wodną. Na pewno wymaga to więcej czasu i pracy, ale w tym wypadku nie ma ryzyka przypadkowego pozostawienia resztek detergentu we wnętrzu piekarnika.

Fot. by Unsplash