Z chwilą przyjścia na świat dziecka wiele się zmienia w życiu jego najbliższych. Cały świat zaczyna kręcić się wokół nowego członka rodziny. Młodzi rodzice mają wiele powodów do radości, ale też wiele obaw dotyczących podstawowych potrzeb maluszka, takich jak sen, jedzenie i rozwój. Kto z nas nie zadawał sobie pytania, ile śpi noworodek? Może jego sen jest za długi albo budzi się co chwilę? Kiedy martwić się niespokojnym snem noworodka? Jak długo śpi noworodek w pierwszych dniach życia? Nie ma dnia, aby mamy nie wymieniały się swoimi doświadczeniami na forach internetowych i w grupach na Facebooku. Każda młoda mama chce wiedzieć, czy sen jej dziecka jest zdrowy.

Ile śpi noworodek – normy według National Sleep Foundation

Według aktualnych wytycznych Amerykańskiej Fundacji Snu, sen dziecka w wieku od 0 do 3-ech miesięcy życia powinien trwać od 14 do 17 godzin na dobę. Dalej, w pierwszym roku życia dziecka 12-15 godzin. Można przyjąć, że im starsze dziecko, tym mniej snu potrzebuje. 

Jeśli noworodek śpi krótko ale często, nie ma powodów do zmartwień. Noworodek nie ma żadnego rytmu dobowego. Jego snem rządzi przypadek i nie ma mowy o jakiejkolwiek regularności. Cykl dobowy kształtuje się dopiero po kilku tygodniach. Mimo to warto wprowadzać wieczorne rytuały już od urodzenia – to zaowocuje na przyszłość. Normy NSF, ile powinien przesypiać noworodek to jedno, a rzeczywistość często pokazuje, że życia nie da się włożyć w tabelki. Okresu snu noworodka mogą być bardzo krótkie a częste – nie jest to anomalią.

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka, aby było bezpieczne?

Kiedy szykujemy pokój dla maluszka, który wkrótce pojawi się na świecie, na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na bezpieczeństwo. Rodzice często martwią się, ile śpi noworodek, ale zapominają o istotnych kwestiach: jak powinien spać noworodek. Jak? Oczywiście bezpiecznie – to podstawa. Kolorowe kocyki, poduszki, pluszowe maskotki z pewnością są ładne, ale nie powinny znajdować się w łóżeczku noworodka. Mogą doprowadzić do tzw. SIDS czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Powierzchnia do spania powinna być płaska i pozbawiona przedmiotów, które stwarzają ryzyko uduszenia. Zamiast tradycyjnej kołdry, warto kupić specjalny śpiworek do spania. Takie puste, “surowe” łóżeczko bez zbędnych przedmiotów sprawia wrażenie smutnego, ale jest bezpieczne, a przecież o to chodzi, prawda?

Pierwsze rytuały noworodka

Mimo że noworodki jeszcze nie posiadają cyklu dobowego, pierwsze wieczorne rytuały można zacząć od razu, a z czasem maluszek zacznie odróżniać dzień od nocy. Od czego zacząć? Po pierwsze zadbaj o to, aby wieczór kojarzył się z czasem wyciszenia i relaksu. Zaraz po kąpieli przygaś światło i zadbaj o to, aby nie było zbyt głośno. To dobry czas na karmienie, przytulanie, śpiewanie kołysanki, a z czasem na czytanie książki.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, ile śpi noworodek to bardzo indywidualna sprawa. Długość snu podlega bardzo wielu zmiennym. Może wydłużyć się lub skrócić z powodu infekcji albo bólu.

Dowiedz się więcej:

https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need