Wielkanoc coraz bliżej. Większość z nas jest na etapie świątecznych porządków i poszukiwania przepisów na potrawy, które wkrótce zagoszczą na stołach. Dla jednych święta wielkanocne mają wymiar religijny, dla innych ograniczają się do wspaniałej okazji uroczystego spotkania się z bliskimi. Wielkanoc związana jest z licznymi tradycjami wielkanocnymi, które pochodzą z zamierzchłych czasów, a są praktykowane do dziś w nieco okrojonej formie. Zapraszam do krótkiego przewodnika, skąd wzięły się niektóre tradycje wielkanocne i w co wierzyli nasi przodkowie.

Tradycje Wielkanocne – ciekawostki

Niedziela Palmowa

Wystawione w oknie, poświęcone gałązki wierzbowe chronią domowników przed skutkami silnych burz, kataklizmów i nieszczęściem. Szczególną moc przypisywano baziom, nazywanym przez niektórych kotkami. Zasiane razem z ziarnem gwarantowały urodzajne plony. Oderwane od gałązek i połknięte miały zapewnić zdrowie i ochronę przed boleściami.

Koszyczek ze Święconką

Potrójne obejście domu z poświęconym koszyczkiem zapewnia pomyślność na cały rok. Dodatkowo zakopanie skorupek poświęconych jaj przy progu domu odpędza zło od jego mieszkańców. Woda, w której gotowano pokarmy do poświęcenia miała upiększające właściwości – wszystkie panny obmywały twarze w wodzie po ugotowanych jajkach, aby poprawić koloryt cery i zmniejszyć widoczność piegów.

Świąteczne porządki

Dawniej wierzono, że dzięki nim wymiata się z domu zimę, a wraz z nią zło i wszelkie choroby. Oprócz przygotowywania domu na obchodzenie Świąt w czystości, dbano również o sferę duchową – oczyszczenie duszy i serca, aby wraz z Wielkanocą powitać nowy początek cyklu życia. Święta Wielkiej Nocy to taki drugi początek roku. Wraz z wiosną odradza się wszystko dookoła i my sami. Tradycje wielkanocne są związane nie tylko z aspektem chrześcijańskim. Symbolika Wielkanocy ma wiele wymiarów.

Jajko

Jajka i kurczaczki symbolizują zmieniający się cykl życia i odrodzenie, które następuje z Wielkanocą. Warto wspomnieć, że niegdyś nowo narodzonemu dziecku wkładano do kołyski jajko, jednak nie jest to ściśle związane z Wielkanocą.

Polewanie wodą w Lany Poniedziałek

Im bardziej polana panna, tym większe szanse na rychłe zamążpójście. Woda zapewniała urodę przez cały rok – aż do kolejnej Wielkanocy. W czasach pogańskich wierzono, że takie polewanie zwiększa siły witalne i zapobiega niepłodności.